Jednym z bardziej atrakcyjnych efektów jaki możemy uzyskać stosując folie okienne jest efekt lustra weneckiego. W powszechnej świadomości kojarzony głównie z filmów kryminalnych, dostępny jest dziś dla Państwa dzięki zastosowaniu folii bądź z pełnym lustrem weneckim, bądź z jego efektem o różnych, zależnych od rodzaju folii i jej progach intensywności.
Aby uzyskać oczekiwany rezultat, konieczna jest różnica w oświetleniu w pomieszczeniach po obu stronach szyby z zainstalowaną folią lustrzaną. Aby pozostać niewidocznym dla obserwatora po drugiej stronie szyby, pomieszczenie w którym się znajdujemy musi być słabiej oświetlone, niż to z którego prowadzona jest obserwacja. Po zapaleniu światła po naszej stronie, efekt lustra weneckiego zmniejsza się lub zanika.
Dobór odpowiedniej do naszych oczekiwań folii z efektem lustra weneckiego zależy od kilku czynników.
- warunki oświetlenia
- odległość
- kąt obserwacji
Podstawowym parametrem, mającym wpływ na zachowanie się folii, jest oczywiście oświetlenie. Należy podkreślić, że efekt lustra weneckiego w foliach lustrzanych, występuje zawsze po tej stronie folii, która jest lepiej oświetlona. Tak więc dla osób znajdujących się na zewnątrz pomieszczenia, jego wnętrze będzie niewidoczne w dzień, natomiast po zmroku i zapaleniu światła wewnątrz, pomieszczenie staje się widoczne.
Kolejnym z nich jest odległość z jakiej osoby postronne mogą prowadzić obserwację. Im bliżej może znajdować się się osoba spoglądająca przez okno tym "mocniejszego" lustra weneckiego potrzebujemy. Bolączką niektórych polskich osiedli są bloki ustawione równolegle, z oknami na przeciwko siebie. I tu także odległość miedzy budynkami wyznacza parametry folii potrzebnej do zachowania prywatności.
Trzecim czynnikiem jest kąt obserwacji. I tu sprawa jest prosta, im jest on większy, tym słabsze lustro możemy zastosować. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wysokiego parteru lub pierwszego pietra w budynku o niskich kolejnych poziomach mieszkalnych.
Przeszklenia z folią wenecką znajdują zastosowanie min.:
-do separacji przestrzeni w firmach
-wydzielenia pomieszczeń specjalnych, np.: ochrony w sklepach, firmach i instytucjach
-pomieszczenia do dyskretnej obserwacji w szkołach, ośrodkach sportowych i tanecznych
-pomieszczenia do nadzoru, obserwacji bez możliwości ingerencji np.: dzieci przez rodziców w przedszkolach, czy klubach sportowych
-pomieszczeniach do przesłuchań i okazań dyskretnych na komisariatach policji
-witrynach sklepowych
-kamuflaż elementów monitoringu
-elementy scenografii teatralnej
-fotobudki
Poniżej film prezentujący różnice pomiędzy poszczególnymi typami folii luster
Kolejny film pokazuje zachowanie folii okiennej po zapadnięciu zmroku i zapaleniu światła w pomieszczeniu
Działanie folii luster Mirror widziane z wnętrza pomieszczenia