Folie termoizolacyjne, poprawiają współczynnik niskoemisyjności szyb zespolonych.
W zależności od rodzaju szyb, współczynnik U danego pakietu szybowego możemy poprawić nawet od 5% do 20%. Zależy to przede wszystkim od wieku i standardu pakietu szybowego.
Folie energooszczędne - zmniejszają przenikalność cieplna szyb zespolonych
Oszczędność energetyczna okna to jeden z podstawowych dylematów użytkownika okien. Celem jest posiadanie okna energooszczędnego o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.
Co to jest współczynnik przenikalności cieplnej?
W prostu sposób opiszemy go jako wielkość określającą ilość ciepła traconego przez metr kwadratowy szyby. Gdy różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz pomieszczenia a temperaturą wewnątrz pomieszczenia wynosi 1 stopień Kelwina. Im niższy jest współczynnik, tym lepiej jesteśmy chronieni przed niepożądanymi stratami ciepła.
Czy można poprawić współczynnik przenikalności cieplnej ?
Tak. Można to zrobić poprzez wymianę okien na nowocześniejsze o lepszym czyli mniejszym współczynniku przenikalności cieplnej, lub skorygować współczynnik na istniejących już szybach.
Jak poprawić współczynnik przenikalności ?
Szyba zespolona składa się z co najmniej dwóch szyb i jednej powłoki termoizolacyjnej. Jeśli dany pakiet szybowy uzupełnimy o kolejną warstwę niskoemisyjną w postaci folii okiennej termoizolacyjnej, to poprawimy współczynnik przenikalności cieplnej a jednocześnie zmniejszymy straty cieplne. Im pakiet szybowy jest starszy tym skuteczniej skorygujemy współczynnik przenikalności cieplnej i ograniczymy straty ciepła a tym samym obniżymy koszty ogrzewania. W przypadku nowych trzyszybowych szyb zespolonych, poprawa współczynnika będzie praktycznie niezauważalna.
Szyba termoizolacyjna
-
Warstwy szyb: Szyby termoizolacyjne składają się zazwyczaj z dwóch lub więcej tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń wypełniona gazem o niskiej przewodności cieplnej, takim jak argon lub krypton.
-
Powłoki niskoemisyjne: Na powierzchnię szkła często nakłada się specjalne powłoki niskoemisyjne (Low-E), które odbijają promieniowanie cieplne z powrotem do wnętrza pomieszczenia, ograniczając straty ciepła.
-
Wymiana powietrza: Przestrzeń między taflami szkła jest hermetycznie zamknięta, aby zapobiec wymianie powietrza i wilgoci, co mogłoby obniżyć właściwości izolacyjne szyby.
-
Ochrona przed słońcem: Niektóre szyby termoizolacyjne mogą mieć dodatkowo fabrycznie zamontowaną folie termoizolacyjną, która odbijają promieniowanie słoneczne, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem. W Stanach Zjednoczonych jest to na porządku dziennym, niestety w Polsce ze względu na koszty i brak aż takiej popularyzacji folii jak w Stanach, bardzo rzadko Producenci szyb termoizolacyjnych montują również folie termoizolacyjne, przez co odpowiedzialność montażu takiej folii spada na klienta.
termoizolacyjność, szyba termoizolacyjna, folie energooszczędne